A Gynevac tündöklése és bukása?
a méltatlanul elfeledett Kossuth díjas tudós : Dr. Újhelyi Károly harmadik vakcinájáról szóló könyv bemutatójára
A könyvben megszólal Ács Nándor , Rigó János, Bártfai György, Apró György szülész-nőgyógyász professzorok, a két – ma már a nyolcvan felé ballagó- Újhelyi gyerek / Tamás és Ottilia/ , rengeteg anyuka , akik Gynevac bébit hoztak a világra, és persze a 81 esztendős Lázár Erika szülész-
nőgyógyász, aki élete végéig azért a készítményért küzd, melynek elismertetése és újbóli hazai gyártásának kiharcolása lassan négy évtizede tölti ki életét. Igazi keserédes történet bontakozik ki a szemünk előtt, zsenialitásról, elszántságról, kitartásról, ugyanakkor hozzá nem értésről és persze pénzéhségről is.
Az öregúr fedezte fel a Pertussis- vagyis a szamárköhögés-, valamint a II. világháború után a hastífusz járvány elleni védőoltást. Harmadik felfedezése, a lactobacillus vakcina - az uniós csatlakozás előtt gyógyszerré törzskönyvezve- segíti a meddő nők teherbeesését, megakadályozza a koraszülést, azaz demográfiai szempontból rengeteget jelenthetne Magyarország számára. A 24-ik órában vagyunk, ma még a Debreceni Egyetemen őrzik a törzseket, de már nem sokáig.
A kusza és szövevényes történet - ha nincs hazai gyártó, aki még egyszer nekifutna a törzskönyvezésnek- borítékolhatóan Svájcban ér majd véget, és ezzel kiengedünk egy nemzeti kincset a kezünkből. És akkor B. Király Györgyi riport szociográfiája nem lesz több egy orvostörténelmi emléknél.
Idézet Kásler Miklós előszavából:
„Azt is pontosan tudom, hogy a nők két dologért tesznek meg mindent: az egyik, hogy legyen, a másik, hogy ne legyen gyermekük….
Ha Ön idáig eljutott, akkor már levette a könyvet a könyvesbolt polcáról, a kosarába tette, és otthon lapozgatja kedvenc karosszékében. Így némiképp okafogyottá válhat a kérdés, hogy érdemes-e elolvasnia, vagy nem. Ha pusztán szórakoztatásra vágyik, akkor nem. Ez az írás ugyanis a gyermekre vágyó asszonyok tiszteletre méltó küzdelmét és az őket támogató hányatott sorsú vakcina - a Kossuth díjas tudós védőoltása ugyanis abban segít/ segített, hogy mindenki átélhesse az anyaság- és az apaság- semmihez nem fogható örömét- tündöklésének és bukásának hátterét mutatja be az olvasónak, vagyis Önnek. Ha viszont nyitott a közélet kérdéseire és érdekli, hogy a szerző B. Király Györgyi oknyomozó riporterként ki mindenkit keresett meg, milyen számadást készített és hogyan próbálja megfejteni belőle a vakcina várható jövőjét, akkor igen.”
A sajtótájékoztató résztvevői:
B. Király Györgyi
Dr. Lázár Erika
Helyszíne:
VDSZ Székház Budapest VI. Benczúr u 45.
3.emeleti terem
Időpontja: 2017 október 10. kedd 10.h
Megjelenésére számítunk!