Sajtóközlemény

Mottó: „Középpontban az Ön egészsége!„

A legfrissebb 2008-as adatok azt mutatják, hogy egy átlagos magyar egészsége egyre távolabb kerül egy átlagos európai polgárétól, hogy a magyar lakosság egészségi állapota még mindig drámai. A születéskor várható átlagos élettartam a férfiak esetében 8, a nők esetében 6 évvel marad el az EU államokétól. A rosszindulatú daganatok okozta halálozás 1,8-szerese, a szív-koszorúér betegség okozta halálozás 3-szorosa, az agy-érbetegség okozta halálozás 4-szerese, az alkoholos – krónikus májbetegség okozta halálozás 7-szerese az EU átlagának. De nézzük tovább. Magyarországon a magas vérnyomásban szenvedők száma 70 %-kal magasabb az EU-átlagnál. A felnőtt lakosság több mint fele túlsúlyos, vagy elhízott. A nők 8%-a, a férfiak 7%-a cukorbeteg, arányuk az elmúlt 3 évben másfélszeresére emelkedett. A cukorbetegség növekedése Magyarországon 22 %-os, ami EU rekord (2008. Europrevent Kongresszus május 1-3 Párizs).A balti országokat követően Magyarországon a legmagasabb az ischémiás szívbetegséggel, az agyérbetegséggel, a külső okokkal, köztük az öngyilkossággal összefüggésbe hozható halálozás is. A rosszindulatú daganatok és az emésztőrendszeri megbetegedések okozta halálozási mutatóink tekintetében az Európai Unió országai között az első helyeken állunk. A rosszindulatú daganatok közül a tüdőrák miatti halandóság hazánkban közel kétszerese az uniós átlagnak. Kiugróan magas a férfiak körében az ajak és szájüreg, a vastagbél és a végbél daganatok miatti halandóság. Bár az uniós országok között 2003-ban a magyar nők méhnyakrákos mortalitása a harmadik legrosszabb volt, ez több mint kétszerese volt az EU átlagnak.
Központi szándék híján a pozitív változásoknak nyoma sincs. Nem érdemes tovább tétlenül nézni a válság hatását, az egészségügyi szolgáltatások egyre nehezedő hozzáférését, ezért civil kezdeményezés
Indul az egészségügyi szektorban, megalakul a TörzsPraxisKör.

Kik a program kezdeményezői?

A kezdeményező a MAPOSZ, vagyis a Magyar Praktizáló Orvosok Szövetsége a Dimenzió Egészségpénztár segítségével. A Minisztérium be nem tartott ígéretei helyett a Dimenzió teszi lehetővé, hogy az indulásban résztvevő praxisoknak ne jelentsen anyagi terhet a csatlakozás. Első körben száz önkéntesen belépő orvos írta alá szombaton kora délután Budapesten az együttműködési megállapodást, azaz százan deklarálták, hogy megfelelni óhajtanak az ISO-EMI minőségirányítási rendszernek, azaz hónapokon belül minősített szolgáltatást nyújtanak betegeiknek. Tervek szerint összesen 500 háziorvos auditálása várható. Magyarországon egyébként 10.000 szervezet dolgozik minőségbiztosítási rendszerben.
Az EMI /Egészségügyi Minőségi Rendszer/ legfontosabb jellemzői: a betegközpontúság és a folyamatos fejlesztés.

Gyorsabban gyógyul- e a beteg a tanúsított rendszerben?

A válasz igen. Egy fővárosi tanúsított kórházban például statisztikailag igazolták, hogy a tanúsítvány megszerzése után jelentősen csökkent az ápolási idő,- előtte 7.63 utána 4.56 - azaz a beteg gyorsabban kerül ki a kórházból.
A rendszerhez csatlakozó orvosok nyíltan vállalják, hogy saját elhatározásukból stabil, azonos protokoll szerinti ellátást biztosítanak, azaz megállítják az egészségügyi szolgáltatások színvonalának esését , helyette betegközpontúvá és minőségivé teszik azt saját háziorvosi körzetükben.

Mit vállalnak a minőségi betegellátásban résztvevő orvosok ?

a. Minden egyes praxisról külön rendelői tájékoztató anyag készítése elérhetőséggel, rendelési időkkel, a praxishoz tartozó, illetve a praxison kívüli OEP által nem finanszírozott szolgáltatások felsorolásával . Ez a megoldás a betegek tájékozottságát, komfortérzetét, compliance-ét, a lehetőségek ismertetésével pedig azok könnyebb elérhetőségét, vagyis az életminőség javítását segíti.
b. Gyógyszer kísérőlap előállítása a gyógyszertévesztés megelőzése érdekében.
c. Tájékoztató anyagok a leggyakoribb konkrét betegségekről
/hypertónia, diabétesz, osteoporózis, COPD, méhnyakrák, emlőrák stb/
d. Szervezett ellátás, szűrőprogram mindenkinek, nemcsak a DIMENZIÓ Egészségpénztár tagjainak. A Dimenzió egyébként az egyetlen ISO minőségirányítási rendszer alapján működő  hazai egészségpénztár. ól kidolgozott szűrőprogramjával már eddig is életeket mentett. 10.000 stroke programban résztvevő tagjánál 2%-al csökkent a stroke gyakorisága, az időben felfedezett magas vérnyomás kezelése és a személyre szabott életmód tanácsadás miatt.

Mit nyer a beteg?

Azt érzi, hogy törődnek vele, odafigyelnek rá, hiszen az orvos jobban, egyszerűbben, ésszerűbben végezheti munkáját, a betegelégedettség pedig javul, mert a beteg a saját bőrén tapasztalja, hogy orvosa többet tesz érte. A plusz tájékoztatók segítségével ő maga is felismerhet időben olyan betegségeket, olyan tüneteket, amikkel eddig nem kereste háziorvosát. Az eredmény egzakt számokkal is mérhető. Például , ha egy TörzsPraxisKör szűrési mutatója javul, ha többen mennek el méhnyakrák, vagy éppen emlővizsgálatra: a körzet jobb adatokkal, mögöttük pedig megnyert emberi életekkel büszkélkedhet.