Az allergiás betegségek gyógyítása

10 évvel a budapesti EAACI után
Immunterápiás               
összefoglaló       

 

allergia.jpg


Sajtóközlemény  az immunterápiákról

Az immunterápiákat nagyjából az allergiák első gyógyszeres kezelési lehetőségével (adrenalin) egy időben, az 1900-as évek elején vezették be a gyakorlatba. Bár ma is  a gyógyszerek  dominálnak , egyre többen keresnek nem csak tünetenyhítő-szüntető,  de az allergiát véglegesen meggyógyító lehetőségeket.

A rendelkezésre álló bizonyítékok alapján a gyógyszerek és az alternatív eljárások eltérő hatékonysággal ugyan, de csak az első lehetőséget, vagyis a tünetek enyhítését  biztosítják . Mára nyílván valóvá vált, hogy   szó szoros értelmében vett  gyógyulást  ( bizonyos feltételek betartása mellett )  csak az immunterápia , más néven az  allergén-specifikus vakcináció hozhat.

Ennek ellenére az immunterápia  az elmúlt években  háttérbe szorult.
Hogy miért?

  1. az  intenzív kutatások dacára sem volt ismert hatásmechanizmusuk sok részlete . (Ez közvetlenül természetesen nem befolyásolja  hatékonyságukat, de bizonytalanná tette  alkalmazásuk feltételeit , és ezen keresztül az immunterápiákat potenciálisan alkalmazó orvosokat is .
  2. a 80-as években, amikor alkalmazásuk , a szükséges adagok nagysága , a betegkövetés részletei még nem voltak világosak , sok súlyos mellékhatás is előfordult az injekciós kúrák során ;
  3. a kezelésben  alkalmazott allergén kivonatok döntően különböző helyeken összegyűjtött pollenekből készültek , és ezek a biológiai termékek nem tudtak eleget tenni a  már korábban a gyógyszerek hatóanyagaival  szemben jogosan felállított követelményeknek ( tisztaság, precíz reprodukálhatóság a gyártási eljárás folyamán , a hatás mérésének világos lehetőségei )

Mára  Európa szerte  változott a helyzet , hiszen minden eddigi , világszerte tett erőfeszítés dacára  az allergiák előfordulása , évente a már ismert betegek legalább 5-7 % -ával növekszik, így   a szakértők  nagy része 2025 körülire teszi az időt, amikorra a világ lakosainak fele allergiás lesz.
Néhány év alatt odáig jutottunk Európában,  hogy  nagyjából minden  harmadik kisgyermek allergiás lesz  az iparosodott-szolgáltatói , magasabb  „nyugati” életmódban élő  társadalmakban . Ezért került egyre nagyobb kutatói- orvosi -  társadalmi –családi  figyelem fókuszába a tünetszüntetés mellett a betegség kifejlődését  megelőzni  akaró gyógymódok , vagyis az immunterápia használata.  Ráadásul az immunbiológiai kutatások feltárták a hatásmechanizmus eddig ismeretlen részletét .  
Bizonyítékok sora támasztja alá , hogy az immunterápiák a fertőzések, a rosszindulatú  sejtek szaporodása elleni  védelmet biztosító immunműködés , és az  allergiák kialakulását elősegítő félresiklott , túlpörgő  immunműködés között  megbomlott egyensúly helyreállításában játszanak szerepet .
Néhány éve áttörést jelentett , hogy megjelentek a súlyos mellékhatásoktól mentes, szájon át is alkalmazható tablettás és oldat kiszerelésű immunterápiás készítmények
, az esetenként súlyos mellékhatásokkal is járó  injekciók helyett.
Klinikai megfigyelések szerint az immunterápiákat  elsősorban a légúti allergiákban (asztma, szénanátha) alkalmazhatjuk sikeresen :  nagyjából ötéves kortól  szinte  mindenféle virágpor, vagy az atkák által kiváltott  tünet együttes kezelésére .

Fél-egy éves kezelés után fellép az állapot tartós (sokszor tíz éven túl is tartó ) javulása!
Hogy ez mit jelent, arra csak a rohamokkal küszködő allergiás betegek tudnak pontos választ adni. Megszűnnek , vagy jelentősen javulnak a beteg tünetei,az allergiából nem lesz asztma, a beteg életminősége gyökeresen megváltozik.
Ennek ellenére , mintha az OEP megkérdőjelezné a szakma véleményét, az immunterápiák hatékonyságát. Míg az allergia tüneti szerei 70-90 százalékos támogatásban részesülnek, a betegség gyógyítására lehetőséget teremtő oki terápia nem kap támogatást. A magyarországi átlagfizetéseket figyelembe véve így, vagyis teljes áron csak nagyon kevés beteg engedheti meg magának a terápiát. Az allergológusok számára különösen fájó, hogy még az életmentőnek minősített méh és darázscsípés hiposzenzibilizációs kezelése sem kap támogatást Magyarországon.

További kérdéseivel forduljon Csapó Ágneshez: a 06-209328274 telefonszámon, vagy e-mail-ben a kosesbika@t-online hu   címen.