A Kor Kontroll Társaság ”Ép testben ép lélek!”elnevezésű kecskeméti márciusi egészséghete első napján a Kecskeméti Egészségközpont Oktatási termében Győri Zsolt természetgyógyász és gerincterapeuta interaktív előadásával bebizonyította, hogy mindenki képes meditálni. Különösen fontos ez rohanó világunkban, amikor a lélek egészségével egyáltalán nem törődünk, és amikor a nemzetközi vizsgálatok azt bizonyítják, hogy a meditálók könnyebben megküzdenek a betegségekkel és tovább élnek. A szeretet meditáció - amit Zsolt tanított – azért fontos, mert mindannyiunkat érnek sérelmek, kudarcok, sokszor haragszunk, gyűlölünk valakit, és ezek a negatív indulatok energetikai blokkot képezve, hatással lesznek tudatos reagálásainkra, sikereinkre vagy épp a sikertelenségeinkre. Ez a szelíd módszer elvezet minket ezekhez az energetikai lenyomatokhoz és feloldja azokat.
Mi mindent okozhat a mozgás hiánya? Ezt már Kiss Eszter üzemorvos árulta el. Kiderült, hogy a napokig tartó derékfájás 10 emberből 8-at érint Magyarországon, 10 millió doboz gyógyszer fogy évente emiatt. A mozgásszervi megbetegedések megjelenési formái sajnos változatosak: akut hátfájás, krónikus hátfájás, ízületi meszesedés, porckorong előboltosulás, gerincsérv, csontritkulás.
Kialakulásuk oka az ülőmunka rossz testtartással,, a nagy terhek helytelen emelésével- nem csípőből, hanem guggolásból a helyes- a rossz cipő, a túlsúly és persze a mozgásszegény életmód. Megelőzni rendszeres testedzéssel- úszás, kerékpár, Pilates- de legalább rendszerese séta beiktatásával lehet. A legnagyobb sikere a közösen végzett rém egyszerű tornagyakorlatnak volt, amivel a számítógép előtt ülők kilazíthatják izmaikat.
Ütős címet választott előadásának Kalmár Sándor pszichiáter főorvos. Miért vagyunk mentálisan és spirituálisan analfabéták? Magyarországon a népesség mentálhigiénés és spirituális színvonala alacsony, nem európai színvonalú. Súlyos probléma a mentális és spirituális analfabétizmus, amely a civilizáció, a kultúra torz-szülötte, és a társadalom valamennyi rétegét érinti. Nincs az országnak Mentális/Lelki Egészségvédő Stratégiája, nincs egészségtan tanítás, nem megfelelő vagy teljesen hiányzik az iskolákban a mentális és spirituális nevelés.
Kalmár főorvos azt is elmondta, hogy a 15-24 éves korcsoporton belülMagyarországon az öngyilkosság a vezető halálok. Amíg az összes halálozás 1,8%-a az öngyilkosság, addig a 15-24 korcsoporton belül ez 21,25%, a fiúknál 24,7%! A 25-34 éves korosztályban is több mint 20,0%. A lelki nevelés fontosságát hangsúlyozva, azzal zárta mondandóját, hogy “rajtunk múlik, mi döntjük el, hogy erősek, egészségesek, okosak, bölcsek, sikeresek, boldogok vagyunk, vagy sem.”
Bulla Bianka életmódtréner, egészségügyi újságíró a gyógyító ételek hasznáról beszélt. Elhangzott, hogy például a fekete áfonyakedvező hatásait a II világháborúban kezdték felfedezni, ugyanis akkoriban a brit pilóták fekete áfonya lekváros kenyeret vacsoráztak
.Arra lettek figyelmesek, hogy az éjszakai berepülések során a hirtelen felvillanó éles fény után hamarabb alkalmazkodik a szemük a sötéthez. Ezek után kezdték el kutatni az áfonyában található anyagok hatásait, és ma már sokan tudják, hogy a benne lévő növényi színanyagok segítik a szem változó körülményekhez való alkalmazkodását, segítik a hajszálerecskék keringését – nemcsak a szemben, hanem test-szerte. Azt pedig már Szentgyörgyi Albert is tudta, hogy a fitotápanyagoknak kedvező hatása lehet az erekre. Számos zöldség és gyümölcs élettani hasznával ismerkedhettek meg a résztvevők.

Járj szűrésre, egyél okosan, és tanuld meg az önmasszázst!

Az egészséghét második napjának helyszíne március 4- én kedden a Kecskeméti Platán Otthon volt. A sort a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának uro- onkológusa Dr. Szűcs Miklós  nyitotta. Elmondta, hogy a daganatos megbetegedések még mindig tabu témának számítanak, pedig a modern gyógyszerekkel és korszerű csúcstechnológiákkal elérhető, hogy a betegek fele meggyógyuljon! Az urológia megbetegedésekről szólva, kiderült, hogy a prosztata betegségei minden huszadik férfit érintenek. A legsúlyosabb a prosztatarák Fele se tréfa, amikor azt mondjuk, hogy urak egy bizonyos kor betöltése után tessék szűrővizsgálatra menni. A prosztatarákok többsége ugyanis egészen sokáig nem okoz tünete, rejtve marad. Hangsúlyozta, hogy a prosztatarák megállapításának első lépése a PSA szűrés, ami még nem annyira természetes Magyarországon, miközben Amerikában, vagy éppen Ausztriában minden 50 feletti férfi zsebében ott a PSA lelet.
Hogyan hosszabbíthatod meg az életed evéssel? Bulla Bianka életmódtréner rögtön hozzá is tette, meg ivással. Egy iráni kutató szerint a test legtöbb, működési zavarának alapvető oka a vízhiány, vagyis, szerinte számos betegségnek egyazon gyökere van: a túlságosan kevés és nem megfelelő minőségű víz fogyasztása.
Az előadásban helyet kapott a természetes összetevőkben gazdag étkek és a műanyag-ételek közti különbségtétel fontossága is. Utóbbiakat korántsem nevezhetünk tápláléknak, hisz az ízfokozók, aromák, tartósítószerek nem segítik testünk egészséges működését, pontosabban éppen nem azt segítik! Minél több a természetes összetevő, testünk annál könnyebben tudja „eldönteni”, miből, mennyire van szüksége ahhoz, hogy egészséges állapotban és jó formában legyünk.

 

Mit húzzak a szívemért? Az érintés szerepét, és az akupunktúrás pontokat a gyakorlatban is megmutatta, Győri Zsolt természetgyógyász. A mozgásgyakorlatok alapja a Do-In japán módszer, amely a testi egészség megőrzésére, a lelki kiegyenlítettség elérésére, illetve a szellemi fejlődés támogatására szolgál. Emeljünk ki két Zsolt által tanított gyakorlatot! Az egyik: a fülcimpa előrehúzogatása a szívünkre van jó hatással. Egyszerű, mindenki által végezhető gyakorlat. Vagy: ha a hüvelyk és a mutató új közötti bőrnyerget megnyomjuk az emésztésre hatunk. Minél jobban fáj, annál jobb állapotban van a bélrendszerünk. A mozdulatokat - a többit is naponta érdemes gyakorolni.
Edd magad vidámra!
Bulla Bianka hangsúlyozta, hogy a stressz válaszok testünk teljesen természetes reakciói azokra a helyzetekre, amelyek veszélyt jelenthetnek épségünkre. Ilyenkor tudatosíthatjuk magunkban, hogy nem minden új helyzet jelent veszélyt ránk nézve, vagyis, hogy az „új” nem egyenlő a „félelmetessel”- ha ezt sikerül elérnünk- relaxációs technikák, testmozgás, önismereti tréningek segítségével- akkor eleve másképpen reagálunk majd a váratlan helyzetekben. Másfelől, nem árt tudni, hogy a stressz válaszok sokféle tápanyag fokozott kiürülését, felhasználását vonják magukkal- magnézium, b vitaminok, omega 3, antioxidánsok, hogy néhányat említsünk. Vagyis, ha e tápanyagokban bővelkedő ételeket – italokat fogyasztunk, könnyebben fenntarthatjuk, vagy visszaállíthatjuk egyensúlyi állapotunkat.

Tánc, öröm, egészség

.Az egészséghét harmadik napjának – március 5. - helyszíne a kecskeméti Humán Középiskola volt, ahol a fiatalok szívesen kapcsolódtak be a mozgásgyakorlatokba, és örömmel kavarták, pörkölték a saját készítésű müzlit.
Az igazi müzlinek 3 fontos alapanyagot (gabonafélék, gyümölcsök, magvak) kell tartalmaznia. Elkészítésekor kerüljük el a cukor bevitelét. Ha szükséges, használjunk cukor helyett mézet vagy természetes édesítőszert. Élelmi rostjainak köszönhetően könnyebben jut el bélrendszerünkbe, és segítségével könnyebbé válik az emésztés.. Ahogyan Győri Zsolt a gyakorlatban bemutatta, a saját müzli keveréknek számos előnye lehet. Egyfelől mi saját magunk választhatjuk ki az alapanyagokat, másrészt elkerüljük a tartósítószerek, színezékek alkalmazását. A résztvevők nagy örömmel kóstolgatták az egyszerűen, gyorsan elkészíthető ízletes és egészséges finomságot.
Mozgással az egészségért! Nem kell sokat gondolkodnunk azon, hogy az ember természetes és alapvető létformája a mozgás. Az aktív mozgás pedig nem csak a szenvedésről, izzadásról, kocka hasról és a zsírszövet nélküli testről szól, hanem a mozgás öröméről, az egészségről, ami rendszeresen végezve egy idő után újból lételemünkké válhat. Ezt mutatta be a résztvevők nagy örömére gyakorlatokkal is Seregély Beáta.
Magyarország fizikai és egészségi mutatói a legrosszabbak Európában, az összlakosságnak csupán 7%-a mozog hetente kétszer legalább 40 percet. Az ő egészségük ugyan tovább nem romlik, de állapotuk nem javul.
A hetente 4-5 alkalommal végzett 30 perces séta vagy gyaloglás is képes javítani az egészségi állapoton és az élet minőségén. Éppen ezért a rendszeres kíméletes fizikai aktivitást végző személyek ritkábban betegednek meg, és a betegségek súlyossága és időtartama is csökken.
Az leszel, amit megeszel. Antal Emese előadása többek között bemutatta, hogyan állítsuk össze étrendünket az egészséges táplálkozás alapjai szerint – ami nem csoda és nem varázslat!
A kisgyermekkorban kialakított egészséges táplálkozási szokások nagyban hozzájárulnak a felnőttkori egészséges életvitelhez, amiben nagy szerepe van az oktatási intézményeknek, a médiának, a szociális környezetnek, illetve a családnak.
A megfelelő hidratáltság fontos az egészség-, a jó közérzet fenntartásához, de a teljesítményünk is azon múlhat, iszunk-e eleget. Aki több forrásból fogyaszt folyadékot, jobban meg tud felelni a napi ajánlott beviteli mennyiségnek Nagy folyadéktartalmú ételek, mint a zöldségek, a gyümölcsök, a levesek előtérbe helyezése fontos a megfelelő folyadékfogyasztás szempontjából.